Mehmet Emre BAŞTOPCU

Mehmet Emre BAŞTOPCU

Yönetim Kurulu Başkan Vekili

1975 yılında Ankara’da doğdu. 1993 yılında Robert Kolej’den mezun oldu. 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm’’nü bitirdi. 2000 ve 2006 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi’nde aynı bölümde Yüksek Lisans ve Doktora derecelerine hak kazandı.
2003 yılında Kuzu Toplu Konut firması bünyesine katıldı ve günümüze kadar devam eden Türkiye’de bir ilk olan İSKİ ve BUSKİ Atıksu Arıtma Tesislerinin özel sektör eliyle işletilmesi işine dahil oldu. 2008-2012 yılları arasında İstanbul Paşaköy, Tuzla ve Düzce ileri biyolojik atıksu arıtma tesislerinin, 2009-2015 yılları arasında ise Dünya Bankası kredili Antalya Hurma, İSKİ Büyükçekmece, Çanta ve Silivri Atıksu Arıtma Tesisleri yapımı işlerini yürüttü. Bu projeler kapsamında Türkiye’de çevre teknolojileri alanında; kojenerasyonlu çamur kurutma, atıksu SF-UV geri kazanımı, ileri koku giderimi gibi pek çok uygulamada ilklere imza attı.
2017-2022 döneminde ise İslam Kalkınma ve Avrupa Yatırım Bankası kredili Batı Tahran, Beyrut BurjHammoudAtıksu Arıtma tesisi, kfW kredili Karadağ Atıksu Arıtma tesisi, ADB kredili Özbekistan AAT, BUSKİ Çamur Yakma ve İSKİ BaltalimanıAtıksu Arıtma Tesisi işlerinin ihalelerinin kazanılmasında ve gerçekleştirilmesinde yönetici rolünde bulundu. Yönetimde bulunduğu dönemde KUZU Grup, çevre teknolojileri alanında uluslararası lider bir oyuncu haline geldi. İleri seviyede İngilizce ve orta seviyede Almanca bilmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.